Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

https://www.koncertniepodleglosci.pl/koncerty/ii-koncert-niepodleglosci-westerplatte-2017/ : "Koncert jest pomorską premierą, dedykowanego młodzieży programu „Młode Wilki”. Punktem wyjścia narracji będzie bohaterstwo trójki młodych żołnierzy Placówki „Wał” broniącej dostępu na Westerplatte, Edmunda Szamlewskiego, Ignacego Zatorskiego, Ignacego Pokrzywki. To oni odparli pierwszy atak niemieckiej piechoty o świcie 1 września 1939 roku."

3 maja, o godzinie 19:00, w Zamku Królewskim w Warszawie, odbędzie się III Koncert Niepodległości. 

Jak czytamy: "Celem majowej edycji Koncertu Niepodległości jest upamiętnienie wydarzeń związanych z Konstytucją 3 Maja oraz ukazanie tradycji 3 Maja w szerokim kontekście dziejów Polski i Polaków."

Wstęp jest bezpłatny. Wejściówki do zamówienia i więcej informacji na stronie: www.koncertniepodleglosci.pl/

Usłyszymy między innymi: "Witaj maj, piękny maj, u Polaków błogi raj". Mazurek 3 Maja powstał w trakcie Powstania Listopadowego do słów Rajnolda Suchodolskiego i Polacy śpiewali:

Witaj maj, piękny maj, Wiwat wielki Kołłątaj! Ale chytrości gadzina Młot swój na nas gotowała, Z piekła rodem Katarzyna Moskalami nas zasłała..".

Pieśń nawiązuje do napaści wojsk rosyjskich na Rzeczpospolitą, która nastąpiła 18 maja 1792. Caryca Katarzyna obawiała się reformującej się i nowoczesnej Polski i zdecydowała o interwencji wojskowej.    

Co ciekawe, 19 letni, Richard Wagner brał udział w obchodach rocznicy Konstytucji 3 Maja (już po upadku Powstania) i zainspirował się Mazurkiem 3 Maja tworząc uwerturę Polonia.    

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież