Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Do Doliny Chochołowskiej dojedziemy z Zakopanego prywatnymi busami, które startują z zakopiańskiego dworca autobusowego (stanowisko nr 2). Dworzec autobusowy jest przy dworcu PKP. Bilet kosztuje 6 złotych. Możemy też dojechać prywatnym samochodem. Przed wejściem do Doliny znajduje się kilka parkingów dla samochodów w cenie 10 złotych. Nocleg w schronisku w Dolinie Chochołowskiej to wydatek 60 złotych od osoby, w pokoju dwuosobowym, z umywalką i pościelą. Taniej będzie w pokojach wieloosobowych. W sezonie może być problem z miejscami ale w przeglądarce internetowej mamy 6 innych ofert noclegów w Chochołowie, więcej informacji tutaj

Możemy obniżyć koszt pobyty korzystając z linku promocyjnego: https://www.booking.com/s/35_6/4afb7b93 Po wejściu z tego linku otrzymamy 50 złotych zwrotu opłaty za nocleg.

Nocleg w Kościelisku z 50 % rabatem kupimy tutaj

Bilet do Doliny Chochołowskiej kosztuje 5 złotych, a ulgowy 2,50 złotych. Opłaty za bilety są pobierane przez Wspólnotę 8 Wsi Podhalańskich. W przeciwieństwie do Tatrzańskiego Parku Narodowego, Wspólnota Wsi nie udziela zniżki osobom niepełnosprawnym i pobiera opłatę za rower w wysokości 5 złotych. Zwiedzanie Doliny rowerem jest dobrym pomysłem, ze względu asfaltową ścieżkę i dość duże odległości (szlak w obie strony ma prawie 15 km). W sezonie można tez jechać kolejką Rakoń do Polany Huciska, koszt 5 złotych. Pieszo od Siwej Polany (czyli wejścia do Doliny) do Polany Chochołowskiej pójdziemy około 2 godziny. 

W Dolinie Chochołowskiej wolno spacerować z psem szlakiem do schroniska, czego nie wolno robić na terenie TPN.

Krokusy znajdziemy nie tylko w Dolinie Chochołowskiej ale również w Dolinie Kościeliska, Polanie Kalatówki, Polanie Kopieniec, Drodze pod Reglami, Kościelisku, Witowie i innych miejscach. Jednak najpiękniejsze łąki krokusów i pierwiosnków są właśnie w Dolinie Chochołowskiej. Nie jest tak zatłoczona jak donoszą media ale jeśli ktoś może lepiej unikać weekendów. Dodatkowo kwiecień i listopad należą do miesięcy gdy jest mało turystów w Zakopanem i ceny noclegów spadają.

Krokusy najchętniej kwitną w miejscach gdzie są wypasy owiec, które użyźniają łąki. I właśnie tak jest w Dolinie Chochołowskiej gdzie corocznie zakwita 40 milionów tych kwiatów. 

W pierwszym dniu astronomicznej wiosny (20.03.2019) były już krokusy w mieście Zakopane. W górach zakwitają później i jest szansa, że utrzymają się do Wielkanocy, która przypada 21 kwietnia 2019. Mimo, że w Dolinie Chochołowskiej miejscami jeszcze leżał śnieg to pierwsze krokusy na polanach pojawiły się już na początku kwietnia. Weekend 13-14 kwietnia 2019 r. to dobry czas aby się wybrać w Tatry. Jeśli jednak ktoś może to lepszym wyborem będzie np. poniedziałek wtedy jest mało turystów w Dolinie. Proponuję w niedzielę wybrać się na mniej popularne Kalatówki żeby zobaczyć tamtejsze krokusy, a w poniedziałek w Dolinę Chochołowską (która jest zatłoczona w weekendy). Co prawda trzeba brać jeden dzień urlopu ale tatrzańskie krokusy są tego warte.

Dolina Chochołowska - Potok Chocholowski

Potok Chochołowski i odsłonięte skały osadowe.

 

 

Dolina Chochołowska - krokusy

Chochołowskie krokusy w pełnej okazałości.

Krokusy i pierwiosnki w Dolinie Chochołowskiej

Żółte pierwiosnki i fioletowe krokusy tworzą piękne kompozycje w Dolinie Chochołowskiej.  

Dolina Chocholowska - krokusy

Dolina Chochołowska - Potok Chocholowski

Drogę umila nam Chochołowski Potok.

Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska - krokusy

Dolina Chochołowska - krokusy

Dolina Chochołowska - łąka

Żółte pierwiosnki nie są tak sławne jak krokusy ale równie piękne :).

Dolina Chochołowska - krokusy

Dolina Chochołowska Biały zawilec i fioletowy żywiec - popularny w Tatrach.

Dolina Chocholowska - krokusy

 

Dolina Chocholowska - krokusy

Dolina Chocholowska - krokusy

Dolina Chocholowska - krokusy

Dolina Chocholowska - krokusy

Potok Chochołowski

Nad strumykiem przepływającym przez Dolinę Chochołowską kaczeńce mają bardzo dobre warunki do wzrostu. Kwiat ten jest spotykany w niższych partiach gór a jego oficjalna nazwa to knieć błotna.

Potok Chochołowski

Potok Chochołowski

Tablice edukacyjne w Dolinie Chochołowskiej

Spacerując Doliną Chochołowską możemy poszerzyć swoją wiedzę, czytając tablice edukacyjne rozmieszczone wzdłuż trasy.

Skąd się bierze halny?

Co to jest halny?

Oscypek jak jest robiony?

Jak się robi oscypek?

Jak się oscypek?

Busy Zakopane cennik 2018

Godziny odjazdów busów do Doliny Chochołowskiej z Dworca PKP Zakopane

Godziny odjzadów busów do Doliny Chcohołowskiej z PKP Zakopane

Scena kuligu w filmie "Potop" została nakręcona właśnie w Dolinie Chochołowskiej. Do obejrzenia na youtube: 

O roślinach spotykanych w Tatrach możemy dużo się dowiedzieć w zakopiańskim Centrum Edukacji Przyrodniczej. Wstęp bezpłatny, więcej informacji tutaj

O tym gdzie zjeść dobrze i niedrogo w Zakopanem przeczytamy: tutaj

Opis wycieczki do Morskiego Oka znajdziemy tutaj

Karta pamięci na zdjęcia z wycieczek.

Komentarze   

0 #1 Mariana 2019-04-29 19:08
Hej! Skorzystaj z aplikacji Booking.com i otrzymaj zwrot w wysokości PLN 50 dzięki kuponowi z kodem: 1f2d9e53 https://booking.com/s/67_0/1f2d9e53
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież