Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Dolina Strążyska

Dolina Strążyska to idealne miejsce na upalne letnie dni. Szlak wiedzie wzdłuż Potoku Strążyskiego, który przyjemnie szumi i chłodzi, a drzewa przy ścieżce dają upragniony cień. Szlak jest zagospodarowany i wyłożony kamieniami ale bez dużej ingerencji w otaczającą przyrodę. Wszystko wygląda bardzo estetycznie. Jest to miejsce na łatwy i przyjemny spacer ale trzeba pamiętać o odpowiednim obuwiu, bo kamienie potrafią dać się we znaki. Na końcu wycieczki czeka nas widowiskowy Wodospad Siklawica, który spływa z wysokości 23 metrów.

Dolina Strążyska

Proponuję przedłużyć trasę o "Ścieżkę pod Reglami". Zaczynamy czarnym szlakiem od Skoczni Narciarskiej - Wielka Krokiew. Idziemy wzdłuż wyciągu krzesełkowego dla skoczków. Gdy dochodzimy do ściany lasu skręcamy w prawo i cały czas idziemy czarnym szlakiem, który jest dobrze oznakowany. Ścieżka prowadzi wzdłuż granicy lasu, który to jest od strony południowej i daje przyjemny cień w upalne dni. Szlak Pod Reglami jest też ostoją ptaków i Tatrzański Park Narodowy organizuje bezpłatne wycieczki ornitologiczne w sezonie letnim 2019. Więcej informacji o akcji "Lato z TPN" na końcu artykułu. Gdy samodzielnie przemierzałem szlak udało mi się jedynie zobaczyć ptaszka rudzika. Idąc ścieżką Pod Reglami będziemy mogli podziwiać m.in. głębokie koryto Potoku Białego i Wodospad Spadowiec. W końcowej części wędrówki "Pod Reglami". Około 150 metrów od wejścia do Doliny Strążyskiej jest Bacówka Pod Reglami. Baca od rana w "pocie czoła" wędzi oscypki. Przy letnich upałach powiedzenie w "pocie czoła" jest tutaj bardzo na miejscu. Po godzinie 10 można kupić jeszcze ciepłe góralskie serki. Posileni smacznymi oscypkami dochodzimy do wejścia do Doliny Strążyskiej. Tutaj jest kasa biletowa i parking dla samochodów. Jeśli ktoś ma limitowany czas albo ograniczenia kondycyjne to w tym miejscu może rozpocząć swoją wycieczkę i pominąć czarny szlak pod Reglami.

Bilet do Doliny Strążyskiej jest to opłata za wejście do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Przy kasie znajduje się okolicznościowa pieczątka TPN z kozicą, więc możemy sobie ozdobić kartki pocztowe takim stemplem. Zestawienie cen biletów, opłat za parking, kosztów atrakcji znajduje się na końcu artykułu. Na początku czerwonego szlaku Doliną znajdują się bezpłatne toalety typu Toi Toi. Również tablice TPN z informacjami jak na poniższym zdjęciu.

Dolina Strążyska

 

Dolina Strążyska

Dolina Strążyska

Dolina Strążyska

Dolina Strążyska

Dolina Strążyska - Kominy

Potok Strążyski

Strążyska Dolina

Dolina Strązyska - Kominy

 

Skała Edwarda Jelinka

Polana Strązyska - Szlaki

Polana Strążyska - Ławeczka

Schronisko - Polana Strązyska

Schronisko Strązyska - ceny

Polana Strążyska i widok na Giewont

Zółty szlak do Wodospadu Siklawica

Ścieżka do Wodospadu Siklawica

Wodospad Siklawica

Wodospad Siklawica

Cennik. Dolina Strążyska i Wodospad Siklawica.

Parking dla samochodu osobowego przed wejściem do Doliny - 15 złotych za cały dzień.

Wejście do Doliny - bilet zwykły 5 złotych a ulgowy 2,5 złotego. Dzieci do lat 7 i posiadacze karty dużej rodziny wstęp bezpłatny. WC typu toi toi bezpłatne.

Kartka pocztowa w kasie 2 złote (pieczątka TPN z kozicą gratis)

Oscypki w bacówce przy czarnym szlaku "Pod Reglami" - 2 złote mały a duży 20 złotych.

Ceny w schronisku (Herbaciarni) na Polanie Strążysko:

Herbata 8 złotych

Kawa 8 złotych

Kakao 10 złotych

Piwo 10 złotych

Czekolada 12 złotych

Szarlotka, piernik 8 złotych

Kwaśnica z chlebem 14 złotych 

Żurek 14 złotych

Wycieczki z przewodnikiem TPN - bezpłatne w ramach akcji lato z TPN. Np. 17 i 24 lipca 2019, o godzinie 8:00 odbędzie się wycieczka ornitologiczna "Pod Reglami". Więcej informacji i zapisy tutaj

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież